Nazwa forum

Opis forum


  • Index
  •  » FAQ
  •  » Hacker FAQ dla menadżerów

#1 2010-03-04 15:13:45

marcin11

Administrator

Zarejestrowany: 2010-02-20
Posty: 16
Punktów :   
Języki które znam:: HTML, Python
Języki których się ucze:: C++
Aktualny projekt:: HomePage

Hacker FAQ dla menadżerów

The Hacker FAQ

by Peter Seebach

Tłumaczenie: Grzegorz Szczepanik

Poniższa lista jest próbą poruszenia pewnych kwestii, które niezmiennie pojawiają się kiedy ludzie bez wcześniejszych doświadczeń z społecznością hackerów próbują zatrudnić hackera.

Oryginalna wersja tego dokumentu jest dostępna pod adresem: http://www.plethora.net/~s eebs/faqs/hacker.html.Jeśli masz uwagi co do tego (bardzo niedoskonałego) tłumaczenia, to proszę poinformuj mnie o błędach (gszczepa@theta.uoks.uj.edu.pl), abym mógł je poprawić. Dzięki.
Pytania i odpowiedzi
Sekcja 0: Podstawy

0.0 : Czy mój hacker nie włamie się do mojego komputera i ukradnie moich tajemnic handlowych?

    Nie. Hackerzy, w przeciwieństwie do tego co donoszą media, nie są ludźmi którzy włamują się do komputerów. Tamci to crackerzy. Hackerzy to ludzie którzy lubią bawić się komputerami. Twój hacker może czasami obejść środki bezpieczeństwa ale nie będzie to złośliwość, zrobi to jedynie gdy zabezpieczenia będą mu zawadzać, lub go zaciekawią.
0.1: Czy zatrudnianie hackera jest dobrym pomysłem?

    To zależy od rodzaju pracy. Hacker może pracować zarówno znacznie gorzej jak i lepiej od nie-hackera. W następujących pracach hackerzy są szczególnie dobrzy:

        * Administrowanie systemami komputerowymi
        * Programowanie
        * Projektowanie


    Hackerzy bardzo źle pracują przy:

        * Wprowadzaniu danych

    Bardziej ogólnie, zajęcia wymagające szybkich i niespodziewanych zmian, znaczących umiejętności i niezbyt monotonne będą tymi w których hackerzy celują. Powtarzające się, proste zajęcia są marnowaniem dobrego hackera i mogą sprawić, że twój hacker będzie znudzony i sfrustrowany. Nikt nie pracuje dobrze znudzony i sfrustrowany.

    Dobrą wiadomością jest, że kiedy dasz hackerowi coś co on szczególnie lubi, często będziesz widział wydajność pięć do dziesięciu razy większą od produkcji "normalnego" pracownika. Nie jest to bezwzględne i nie powinieneś tego oczekiwać przez cały czas, ale takie rzeczy mają miejsce. Jest to najbardziej widoczne w szczególnie trudnych zadaniach.
0.2: Jak powinienem dawać sobie radę z hackerem?

    W ten sam sposób jak ze stadem kotów. Może to być nieco zagmatwane, hackerzy nie są tacy jak większość innych pracowników. Ale nie martw się! Twój hacker prawdopodobnie chętnie zasugeruje rozwiązanie problemów jeśli zostanie zapytany. Większość hackerów jest prawie samo-zarządzająca się.
0.3: Poczekaj, powiedziałeś przed chwilą "10 razy", czyż nie? Nie mówiłeś poważnie, prawda?

    Właściwie powiedziałem "dziesięć razy". I mówiłem poważnie, hacker w dobrym okresie jest w stanie wyprodukować to co małej grupie developerów (powiedzmy, 7-8 osobom) zajęłoby by rok ciężkiej pracy. Może także nie móc. Wydajność pracy może się zmieniać.

    IBM opracowało raport z którego wynika, że poszczególni programiści mogli być nawet 100 razy bardziej wydajni od innych pracowników. Takie rzeczy się zdarzały.
0.4: Nie zrozumiałem tego w całości. Jest to zagmatwane. Czy jest o tym książka?

    Jeszcze nie. Tymczasem, sprawdź poszczególne zagadnienia w The New Hacker's Dictionary (znany także jako: "jargon file"). Cała praca jest pełna wyjaśnień i szczegółów pokazujących jak myślą hackerzy.

Sekcja 1: Kwestie socjalne

1.0: Mój hacker nie pasuje dobrze do społeczności naszej korporacji. Wydaje się, że dobrze wykonuje swoją pracę, ale w rzeczywistości nie ma wielu przyjaciół.

    To jest powszechne. Twój hacker może nie znajdywać dookoła żadnych ludzi którzy chcieliby przebywać z hackerem. Możesz rozważyć zaproponowanie mu zdalnego stanowiska lub ruchomego czasu pracy (czytaj: przesuniętego na noc), które mogą właściwie podnieść wydajność jego pracy. Lub zatrudnij kogoś innego.
1.1: Mój hacker dziwnie się ubiera. Czy jest jakaś droga aby uzmysłowić mu ważność korporacyjnego wyglądu?

    Twój hacker bardzo dobrze rozumie znaczenie korporacyjnego wyglądu. Nie pomaga to w wykonywaniu dobrze pracy. IBM, Ford i Microsoft wszystkie uświadomiły sobie, że ludzie pracują lepiej kiedy mogą się ubierać tak jak chcą. Twój hacker ubiera się wygodnie. Kulturalne prośby o przebranie się na specjalne okazje mogą być honorowane, a większość hackerów radośnie będzie ubierać ubrania bez (niecelowych) dziur w nich jeśli zostaną o to specjalnie poproszeni.
1.2: Mój hacker nie zwraca się do mnie za pomocą tytułu i sprawia wrażenie że nie odnosi się do mnie z szacunkiem.

    Twój hacker nie szanuje twojego tytułu. Hackerzy nie wierzą, że kadra kierownicza jest "ponad" inżynierami, wierzą że kierownicy wykonują jedną pracę, a inżynierowie inną. Mogą nieraz mówić, że kadra kierownicza jest poniżej nich, ale zwykle jest to dosyć sprawiedliwe. Twoje pytanie wskazuje, że mówisz, że inżynierowie są poniżej ciebie. Traktuj swojego hackera jako równego, a on prawdopodobnie będzie także traktował cię jako równego -- także z szacunkiem.
1.3: Mój hacker stale lekceważy pracę innych moich pracowników,

    Weź swojego hackera na bok i zapytaj go co jest błędne w dotychczasowej pracy. Być może coś jest nie tak. Nie pozwól aby ci umknął fakt że przez większość czasu pracownicy nabierają cię. Twój hacker jest prawdopodobnie zaniepokojony faktem, że to rozbija wszystko. Może być w stanie zaproponować udoskonalenia które mogą dramatycznie zwiększyć wydajność, niezawodność lub inne cechy. Warto to zbadać.

    Możesz być w stanie przekonać swego hackera aby był bardziej uprzejmy, ale jeśli pojawia się duże różnica może to znaczyć, że jeden lub więcej członków dotychczasowego personelu jest niekompetentny. Nie zapomnij, że hackerzy mają oczywiście inne niż pozostali ludzie standardy kompetencji. (Czytaj "inne" jako "znacznie wyższe").

Sekcja 2: Wydajność

2.0: Mój hacker gra w gry komputerowe w czasie pracy.

    Hackerzy, pisarze i malarze wszyscy potrzebują spędzić trochę czasu na robienie czegoś innego podświadomie myśląc nad problemem. Twój hacker prawdopodobnie zablokował się nad jakimś trudnym zagadnieniem. Nie martw się tym.
2.1: Ale to już będzie dwa tygodnie odkąd zobaczyłem cokolwiek!

    Twój hacker pracuje, prawdopodobnie samotnie, nad dużym projektem i właśnie zaczął, prawda? Prawdopodobnie próbuje rozpracować problem z wyprzedzeniem. Zapytaj go jak mu idzie, jeśli zacznie od wielu zdań ale przerwie nagle i powie "nie, poczekaj..." lub "cholera, to nie będzie działać" to znaczy, że wszystko idzie dobrze.
2.2: Czy to nie szkodzi wydajności?

    Nie. Twój hacker potrzebuje odpoczynku i przemyślenia rzeczy na wiele sposobów. Będzie bardziej wydajny z odpoczynkiem niż bez niego. Twój hacker lubi pracować, nie martw się rzeczami rozwiązującymi się wystarczająco dobrze i szybko.
2.3: Mój hacker stale zajmuje się rzeczami za które nie jest odpowiedzialny.

    Powinny być zrobione? Bardzo wielu hackerów nie potrafi się oprzeć rozwiązaniu problemu kiedy potrafią go rozwiązać i nikt inny go nie rozwiązuje. W tej materii, czy twój hacker wykonuje swoją pracę? Jeśli tak to uznaj te inne rzeczy za korzyści uboczne lub podarunki dla ciebie.
2.4: Mój hacker pisze książkę, czyta grupy dyskusyjne, gra w gry komputerowe, rozmawia z przyjaciółmi przez telefon i buduje rzeźby ze spinaczy do papieru. Podczas pracy!

    Wygląda na szczęśliwego. Wszystko wskazuje na to, że jest w jednym z trzech stanów:

       1. Podstawowe obowiązki w pracy są okresowe (wsparcie telefoniczne, dokumentacja itp.) i jest okres ciszy w przychodzącej robocie. Nie martw się tym,
       2. Twój hacker utknął na trudnym problemie.
       3. Twój hacker jest znudzony głupią robotę i próbuje sobie znaleźć rozrywkę. Być może powinieneś znaleźć mu pracę stawiającą większe wyzwania?

    Możesz mieć do czynienia z wszystkimi tymi czynnikami. Ogólnie, jeśli praca jest ambitna i wykonywana nie martw się tymi zjawiskami. Możesz poprosić swoją korporację aby dała kredyt na książkę.
2.5: Ale moi pozostali pracownicy czują się urażeni przez sukcesy mojego hackera co obniża ich wydajność.

    Czy naprawdę potrzebujesz pracowników którzy wolą być osobami robiącymi coś, niż mieć to już zrobione? Ego ma niewielkie znaczenie w miejscu pracy. Jeśli nie potrafią robić tego dobrze, przydziel ich do czegoś co potrafią.

Sekcja 3: Bodźce i reakcje

3.0: Mój hacker zrobił coś dobrze, chcę go nagrodzić.

    Dobrze! Tutaj jest lista tego co większość hackerów chciałaby otrzymywać w zamian za swoją pracę:

       1. Szacunek
       2. Podziw
       3. Gratulacje
       4. Zrozumienie
       5. Zniżki na drogie zabawki
       6. Pieniądze

    Niekoniecznie w tym porządku. Czwarta pozycja (zrozumienie) jest najtrudniejsza. Postaraj się pamiętać dobre cechy twojego hackera kiedy następny raz odkryjesz, że spędza dzień na graniu. Zamiast narzekać zapisz to jako bonus przyznany (nieformalnie) za wykonanie dobrze pracy. Nie martw się, hackerzy szybko się nudzą kiedy nie wykonują swojej pracy.
3.1: Mój hacker zrobił coś źle, chcę go ukarać.

    Nie rób tego. 30 lat badań psychologicznych pokazuje, że karanie nie daje w dłuższym okresie pożądanych efektów. Twój hacker nie jest szczurem doświadczalnym. (Nawet gdyby był szczurem doświadczalnym karanie też by nie działało, przynajmniej jeśliby należał do tego rodzaju szczurów doświadczalnych na których były prowadzone doświadczenia). Jeśli nie podoba ci się coś co hacker robi wyraź swoje obawy.

    Bądź przygotowany na kłótnię. Twój hacker jest racjonalną jednostką i przypuszczalnie ma swoje racje. Nie wskakuj na niego zbyt szybko, może on mieć dobre powody dla tego co czyni.

    Nie bój się przeprosić gdy byłeś w błędzie. Jeśli twój hacker przyzna że zrobił coś źle, nie żądaj przeprosin, tak długo jak twój hacker jest zainteresowany przyznanie do błędu jest przeprosinami, najczęściej.
3.2: Nie rozumiem tego. Zaproponowałem mojemu hackerowi znaczący awans, a on go odrzucił i zachowuje się jak obrażony.

    Awanse często wymagają poświęcania większej ilości czasu na słuchanie ludzi opisujących co oni robią i mniej czasu pozostaje na zabawę z komputerem. Twój hacker lubi swoją pracę, jeśli chcesz zaoferować mu nagrodę rozważ przyznanie wyższego tytułu, możliwość podwyżki i nieco komplementów. Upewnij się, że twój hacker wie, że jesteś zadowolony z jego dokonań - - to jest to na czym mu zależy.
3.3: Polityka mojej firmy nie pozwala mi dać mojemu hackerowi żadnych więcej podwyżek aż nie zostanie członkiem kierownictwa.

    Polityka twojej firmy jest złamana. Hacker może zarabiać aż 200$ dolarów na godzinę (czasami więcej) udzielając konsultacji jako wolny strzelec. Możesz zaoferować swojemu hackerowi kontrakt na udzielanie stałych konsultacji lub znaleźć inną lukę. Albo znaleźć inne korzyści które możesz zaoferować -- wielu hackerów radośnie powita zniżki na sprzęt komputerowy swojego ulubionego producenta jako odpowiednik podwyżki.
3.4: Nie mogę uwierzyć, że hacker w moim zespole jest rzeczywiście warty tyle ile mu płacimy.

    Zapytaj innych pracowników w dziale co robi hacker i co o tym myślą. Wszystko wskazuje na to, że spędza kilka godzin tygodniowo odpowiadając na specjalistyczne pytania które w przeciwnym wypadku wymagałyby kosztownych zewnętrznych konsultacji. Twój hacker może wykonywać inną pracę w swoim wolnym czasie w okolicy biura. Bardzo niewielu hackerów nie jest wartych płacy którą otrzymują, hackerzy lubią podejmować trudne zadania i poprawiać efektywność pracowników.

Sekcja 4: Co to znaczy?

4.0: Mój hacker nie mówi po polsku. Po angielsku też zresztą nie. Przynajmniej tak myślę.

    Twój hacker jest ekspertem od techniki. Najlepiej będzie jak zdobędziesz kopię The New Hacker Dictionary. Możesz to znaleźć pod adresem: http://www.tuxedo.org/~esr/jargon. Możesz także zapytać swojego hackera czy ma kopię, lub czy chciałby wyjaśnić sformułowanie. Większość hackerów chętnie wyjaśnia terminy fachowe. Bądź przygotowany na protekcjonalność, nie jest to zamierzone jako zniewaga, ale jeśli nie znasz słów będzie on musiał prawdopodobnie zrobić wykład aby je wyjaśnić.

    Jest to umiarkowanie trudny zbiór słów. Jest ich wiele i ich użyciu jest znacznie bardziej precyzyjne niż by to się mogło wydawać. Hackerzy uwielbiają gry słowne.
4.1: Nie mogę wyciągnąć od mojego hackera kosztorysu.

    Twój hacker nie wymyślił jeszcze jak trudny jest ten problem. W przeciwieństwie do większości pracowników hackerzy potrafią bardzo konsekwentnie odmawiać przedstawienia kosztorysu aż nie będą wiedzieli na pewno że zrozumieli problem. Zrozumienie problemu może obejmować jego rozwiązanie.

    Nie jest dobrym inżynierem ktoś kto zadowala się 95% dokładnością. Większość hackerów jest dobrymi inżynierami. Jeśli powiesz, że nie będziesz próbował go zmusić do trzymania się kosztorysu (i będziesz poważny) będziesz miał znacznie większe szanse na otrzymania przybliżonego kosztorysu. Kosztorys może być bardzo wysoki, albo bardzo niski. Ale ciągle to będzie kosztorys i dostałeś to o co prosiłeś.
4.2: Mój hacker opowiada niejasne, bezsensowne dowcipy.

    Jeśli czujesz się dzielny zapytaj o wyjaśnienie. Większość z nich może być wyjaśniona. Może to zająć jakiś czas ale może się okazać interesujące.
4.3: Mój hacker liczy od zera.

    Tak jak komputer. Jest to ukryte ale komputery liczą od zera. Większość hackerów także, z przyzwyczajenia.

(źródło: http://theta.uoks.uj.edu.pl/~gszczepa/g … hacker.htm)

Offline

 
  • Index
  •  » FAQ
  •  » Hacker FAQ dla menadżerów

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.air.pun.pl www.gieramy.pun.pl www.elanowcy.pun.pl www.pokegame.pun.pl www.drahle.pun.pl